Яка валюта в Польщі?Яка валюта в Польщі?

Польща одна з небагатьох країн Євросоюзу, яка має власну національну валюту – польські злоті. Виникнення і зовнішній вигляд польської валюти нерозривно пов’язано з історією польської держави. Нижче з'ясуємо, як виникла валюта Польщі, який вона має зовнішній вигляд та з якою валютою і в якому вигляді їхати до Польщі з України?

Історія польської валюти

Визначальну роль у формуванні валюти в Польщі відіграли війни, повстання та спроби державних переворотів. До появи польських злотих на території Польщі були дукати й польські марки.

Тільки після понад століття анексії й відсутності на картах світу 11 листопада 1918 року Польща здобула незалежність. 28 листопада 1919 року Сеймом було вирішено, що польською грошовою одиницею будуть злоті. Важливо, що на той час близько 30% грошей, що були в обігу підкріплювалися золотом або іншою іноземною валютою. В обігу були номінали від 1 гроша до 500 злотих. Цікаво, що вже тоді банкноти мали водяні знаки.

Друга світова війна й окупація Польщі Німеччиною призвели до введення нової валюти. Банкноти, що були в обігу проштамповувалися й обмінювалися на нові. Принциповою відмінністю була відсутність національної символіки. І тільки після Другої світової війни польська валюта повернулася в обіг, але вартість злотих залежала від курсу радянської валюти.

В 1950 році керівництвом Радянського Союзу було прийнято рішення зрівняти курс злотого і рубля, за курсом 100 до 3.

Грошима введеними в обіг 1 січня 1994 року Польща користується і по сьогодення. Злотувку замінив PLN, тобто Польський новий злотий. Деномінація була по курсу 1:10000. Нові банкноти з’явилися номіналом 10, 20, 50 злотих, а пізніше 100, 200 і 500 злотих. Від того часу польська валюта є досить стабільною. На стражі стабільності стоїть Польський народний банк.

Як виглядає в Польщі валюта?

Польська валюта поділяється на монети та паперові купюри. В даний час в обігу знаходяться банкноти номіналом 10, 20, 50, 100, 200 і 500 злотих, а також монети - 1, 2, 5, 10, 20 і 50 грошів і 1, 2 і 5 злотих. Польські монети карбуються зі сталі в Польському монетному дворі, що знаходиться у Варшаві. На аверсі монет зображено герб Польщі, назву країни і рік випуску. На реверсі – номінал і рослинний орнамент. Гурт монет відрізняється, наприклад, монети 2017 року випуску номіналом 1, 20 і 50 грошів мають рифлений гурт, монета 2 гроші і 2 злотих - гладкий, а 5, 10 гроші й 1, 5 злоті - переривчасто-рифлений гурт.

Зовнішній вигляд паперових купюр приведено на малюнку:

Яка валюта в Польщі?

На аверсі банкноти 10 польських злотих розміщено зображення портрета першого польського князя Мешко I, на реверсі – срібний динар часів правління Мешко I.

На аверсі 20 злотих — зображення Болеслава Хороброго, на зворотному боці - срібна монета динар, яка карбувалася за часів його влади.

На аверсі банкноти в 50 злотих - портрет короля Казимира Великого, а на звороті — символи королівської влади: білий орел, держава і скіпетр.

На банкноті 100 злотих зображено портрет литовського князя Владислава II Ягелло, на реверсі — мечі та прапор лицарів Тевтонського ордена.

Банкноту в 200 злотих прикрашає зображення короля Сигізмунда I, а на звороті — орел на фоні каплиці Сигізмунда в місті Краків.

Валюта PLN до гривні

Станом на 28 березня 2019 року валюта Польщі до гривні становила : 1PLN = 7, 13 UAN

Курс євро до злотого: 1 євро = 4.3 PLN

Курс долара до злотого: 1 долар = 3,83 PLN

Обмін валют в Польщі можливий в:
  • Обмінних пунктах – перевагою таких пунктів є їх доступність, вигідніший курс обміну валют, але існує ризик купити фальшиві гроші.
 
  • Обмін валют в банку – перевагою є впевненість в тому, що гроші є непідроблені, але банки, як правило, пропонують нижчий курс обміну в порівнянні з обмінними пунктами.
 

Вирушаючи до Польщі треба знати, що прикордонники на митному контролі можуть перевірити у вас наявність достатньої кількості грошей необхідних для поїздки. Мінімальною сумою є 100 злотих на добу, тобто, якщо ви збираєтесь до Польщі на 4 дні, необхідно з собою мати 400 PLN. Гроші можуть бути як готівкою, так і на банківській карті. У випадку, якщо необхідна сума грошей у вас на банківській карті, то необхідно мати виписку з банку, яка б це підтверджувала. Виписка повинна бути із мокрою печаткою банку. Крім того, грошова сума може бути як в злотих, так і еквівалентом в іншій валюті, наприклад, в доларах або євро.

Якщо територіально описати картину обміну валют в Польщі - то в східній частині країни польська валюта до гривні коштує значно дешевше, ніж в західній. Конвертація грошових валют тут в більшості випадків здійснюють в спеціальних закладах, які називаються «Контора», оскільки в Польщі це вважається окремим видом послуг.

Найвигідніше обмінювати українські гривні на PLN на території України. Долари та євро варто обмінювати вже на території Польщі. Оскільки курс валют має тенденцію до постійних коливань, то перед обміном рекомендуємо промоніторити курс в банках та обмінних пунктах, аби обміняти якнайвигідніше.

В банківських установах України можна відкрити собі рахунок як в національній, так і в іноземній валюті. На території Польщі можна буде скористатися будь-якою із цих карт, але валюта буде конвертуватися. При оплаті гривневою карткою банк спочатку зробить конвертацію валюту карти в валюту платіжної системи, а потім цю валюту в злоті за курсом платіжної системи. На першому етапі деякі банки знімають комісію. Тому рекомендуємо, перед поїздкою поцікавитися у банківській установі їх курс обміну й умови конвертації валют.