Польська мова для початківців

Польську мову досить часто вважають однією із найскладніших мов для вивчення. І справді, вивчення певних правил з граматики чи орфографії складає труднощі і у самих поляків. Але не зважаючи на це, не варто керуватися загальною думкою, вивчити польську мову можливо, підтвердженням цього є велика кількість іноземців, котрі опанували польську мову в дуже короткий термін часу. Найважливіше, аби була мотивація і ціль. Для когось це навчання або робота в Польщі, для когось родинні зв’язки або особисте життя, а для когось просто те, що звучання польської мови є дуже привабливим.

Вивчення польської мови, так і будь-якої іншої іноземної мови, можна розділити на рівні. Перший рівень А1 – elementarny – розпочинається з вивчення польського алфавіту та охоплює базову граматику та лексику.

Граматичний матеріал включає наступні теми:

 • алфавіт і основи орфографії;
 • безособова форма дієслова, дієвідмінювання дієслів
 • утворення теперішнього, минулого і майбутнього часу
 • відмінювання іменників і прикметників
 • утворення прикметників і прислівників
 • утворення займенників, числівників

Тематика лексичного матеріалу уроків польської мови рівня А1:

 • представлення, вираження самопочуття, підтримання розмови
 • назви професій, країн, національностей
 • лексика, що стосується особистих даних
 • їжа, замовлення їжі в ресторані, питання про ціну
 • кольори, опис осіб і предметів
 • покупки, вираження кількості, окреслення приналежності
 • назви частин дня, днів тижня; час, пори року
 • опис плану дня, погоди
 • назви членів родини, інформація про вік
 • вираження причини, мети
 • питання про дорогу, засоби транспорту

Існують різні методики вивчення польської мови для початківців. Але не зважаючи на обрану методику, варто дотримуватися певних правил вивчення польської мови, як і будь-якої іноземної.

Нижче наведені правила та корисні поради про те, як початківцям результативно вивчати польську мову.

 1. По-перше, визначте мету вивчення польської мови. Можливо, вам це потрібно для навчання чи роботи, або ви плануєте поїхати до Польщі у відпустку? А може, вас цікавлять традиції та культура цієї країни? Пам'ятайте, що чітке визначення мети, безумовно, полегшить навчання.
 2. Систематичний підхід! Плануйте, скільки часу на день ви хочете присвятити вивченню польської мови. Напишіть його на аркуші паперу і прикріпіть на видимому місці (наприклад, на холодильнику). Крім того, аби швидко побачити результат, витрачайте по 30 хвилин щоденно на повторення нових слів або граматичних вправ.
 3. Не пошкодуйте грошей на хороший словник!
 4. Вивчення мови – має бути задоволенням, а не обов'язком! Перетворіть навчальний процес на забаву і отримуйте від нього задоволенням. Якщо ви щось не зрозуміли - не хвилюйтесь, попросіть вчителя пояснити незрозумілі для вас питання.
 5. В тандемі завжди ефективніше! Знайдіть когось, з ким можна поговорити польською мовою. Як? Знайдіть собі співрозмовника на форумі або у мовному клубі.
 6. Користуйтесь можливостями Інтернету. Ви знайдете тут багато корисних сторінок із вправами, текстами або аудіо файлами. Важливо, аби при роботі з польськими текстами для початківців ви виписували переклад всіх незнайомих слів, звертали увагу на граматичні основи, наприклад, на дієвідмінювання польських дієслів, відмінювання іменників і прикметників тощо.
 7. Дивіться телепрограми, фільми, слухайте польське радіо і читайте польські книги для початківців або слухайте аудіо книги. Це один з найбільш ефективних методів вивчення іноземної мови! Щодо книжок польською мовою для початківців рекомендуємо розпочинати з дитячих казок, таких як Muzykanci z Bremy, Śpiąca królewna, Złoty kluczyk.
 8. Зробіть флеш-картки і розклейте їх по квартирі! Чим частіше вони будуть в полі вашого зору, тим краще ви будете їх пам'ятати! Ви також можете створювати флеш-карти на комп'ютері, мобільному телефоні або планшеті. Носіть їх з собою і повторюйте нові слова в будь-який зручний час (в громадському транспорті по дорозі на роботу, в довгій черзі в магазині тощо). Це можуть бути ваші 30 хвилин щоденної роботи над вивченням мови.
 9. Курси або репетиторство. Коли навчаєшся чому новому, завжди виникають труднощі, тому важливо мати вчителя, котрий пояснить незрозуміле. Але не варто зупинятися лише на заняттях з викладачем, домашня робота є не менш важливою. Люди часто цікавляться, скільки часу потрібно для вивчення польської мови. Але немає однозначної відповіді на це питання, оскільки все дуже індивідуально. Іноді це займає всього шість місяців, іноді 10 років недостатньо.
 10. Поїздки до Польщі! Зрозуміло, що не у кожного є можливість, але найкращим способом вивчення мови є перебування в країні, де вона використовується. Тому, варто запланувати відпустку в Польщі або хоча б провести там вихідні.

Якщо ви визначилися з метою і вам потрібна допомога у вивченні польської для початківців, не вагайтесь, поспішайте до нас. Slavic Languages Center пропонує вивчення польської мови для початківців в місті Києві. Заняття з польської мови для початківців проводяться в нас за найкращими методиками досвідченими викладачами. Курс польської мови для початківців в Slavic Languages Center триває 62 академічні години. І пам’ятайте, як і в будь-якій справі для досягнення хороших результатів важливо бути систематичними, мотивованими й відданими справі.