Що подивитися в КраковіЩо подивитися в Кракові?

Краків є стародавнім містом, яке впродовж п’яти століть виконувало функцію столиці Польщі й по сьогодення залишається одним із найважливіших і найпрекрасніших міст Польщі, в якому минуле поєднане із сучасністю. Саме в Кракові зосереджено близько ¼ музейної спадщини Польщі, тому варто сюди приїхати хоча б на вихідні, аби відчути виняткову атмосферу міста й насолодитися визначними місцями. Тож, аби по приїзді не виникало питань: «Куди піти в Кракові?», з'ясуємо, які цікаві місця варто відвідати під час візиту до Кракова?

Визначні місця Кракова

Ринкова площа

Старе Місто Кракова разом із замком Вавель та пам'ятником Казімежу в 1978 році внесено до Списку світової спадщини ЮНЕСКО.

Починаючи з 2010 року для туристів відкрито підземелля Головного Ринку, де знаходиться музей. Мандруючи визначеною там трасою можна захоплюватися справжніми мурами так званого Краму Багатих, стародавнім кладовищем, середньовічною бруківкою Суконних Рядів, залишками обгорілого поселення, а також реконструкціями магазинів і майстерень.

Найважливішими визначними місцями Ринкової площі Кракова є: Базиліка святої Марії, Суконні Ряди, Ратушна вежа, Флоріанські ворота, а також Барбакан.

Маріацький Костел

Маріацький Костел є одним із сакральних пам'яток міста. Знаходиться він в північно-східній частині Головного Ринку. Нинішній вигляд споруда набула в кінці XIV ст. - тоді первинна романська святиня була перетворена в готицьку базиліку. Ззовні увагу привертають асиметричні вежі костелу. Згідно з легендою, будівництвом костелу займалися два брати, кожен з яких прагнув зробити свою справу якнайшвидше. Суперництво виявилося таким затятим, що один з братів вирішив вбити другого, аби тільки досягнути омріяної мети. Але докори совісті не давали вбивця спокою і він наклав на себе руки. Знаряддя злочину - ніж - до цього дня висить під однією з аркад Суконних Рядів. З вищої вежі храму щогодини лунає Маріацький сигнал труби, що раніше слугував сигналом точного часу.

Святиня захоплює також прекрасним внутрішнім оздобленням, особливо вівтарем, який є найбільший цього типу об'єктом в готичному стилі на території Європи. Вівтар виготовлено з дубової деревини, якій понад 1000 років.

Суконні Ряди

З моменту свого створення до сьогоднішнього дня Суконні Ряди мають головним чином комерційні функції. Ще Bolesław Wstydliwy наказав побудувати кіоски для жителів Кракова, де можна було б придбати практично все, а також скористатися послугами ремісників. Спочатку це був подвійний ряд кіосків з вулицею посередині і так тривало до чотирнадцятого століття. Пізніше Сукенніце піддавалися різноманітним змінам. Вигляд Суконних рядів, який вони мали в XIX столітті зберігся і до наших днів. В даний час Сукенніце є досить популярним місцем, котре відвідують туристи. Однак будівля складається не тільки з кіосків - другий поверх було призначено для приміщень Національного музею.

Ворота Святого Флоріана

Створені близько 1300 року як частина величезних укріплень Кракова. Вони охороняли вхід до міста з півночі, а з часом набули представницької функції, оскільки відкривали Королівську дорогу до Вавеля, тобто шлях урочистих коронаційних в'їздів монарха, похоронних процесій тощо.

Стіни воріт прикрашає барельєф із зображенням святого Флоріана (зі сторони міста) та П'ястовський Орел. У проході воріт є бароковий вівтар з копією чудотворного живопису Божої Матері з піску, а біля будівлі - галерея живопису та мистецтва.

Барбакан

Середньовічне укріплення Кракова складалося з 3-кілометрової смуги подвійних стін, 47 веж, 7 воріт, ровів і барбакану - останнім туристи сьогодні можуть милуватися. Барбакан заснований в 1498-99 роках, за часів правління Яна Ольбрахта. Легенда свідчить, що між п'ятнадцятим і вісімнадцятим століттями ця фортеця не могла бути захоплена будь-якими загарбниками. В даний час Барбакан Кракова є резиденцією філії Історичного музею міста.

Вавельська катедра

Це місце відпочинку визначних польських особистостей, зокрема королів, поетів і військових командирів. У центрі будівлі знаходиться мавзолей св. Станіслава, де розміщені останки святого. Протягом багатьох років ця реліквія була так званим Вівтарем Вітчизни, перед яким царі розміщували найцінніші військові трофеї. У катедрі також можна помилуватися бароковим вівтарем і престолом його засновника - єпископа Гембіцького, а також царськими надгробками і пам'ятками. Храм оточений каплицями - чудовими мавзолеями єпископів, королів і магнатів.

Завод Шиндлера

Департамент Історичного музею Кракова – фабрика Шиндлера розташована на території колишньої фабрики емальованої продукції. Оскар Шиндлер, прийшов купити компанію під час Другої світової війни. Восени 1944 року, знаючи про наближення радянського фронту, він вирішив перевезти понад 1100 євреїв зі своєї фабрики до Чехії, захистивши їх від Голокосту. Музей, розташований там, знайомить відвідувачів з історичною спадщиною Кракова.

Казімеж в Кракові

Казімеж відомий перш за все як важливе місце в історії єврейської меншини. Її представники були переселені туди у п'ятнадцятому столітті за рішенням короля Яна Ольбрахта через посилення конфліктів і нетерпимості. Цей район, відокремлений стіною від решти міста, швидко став важливим центром єврейської культури. Сьогодні це місце приваблює натовпи туристів, які хочуть зустріти «живу історію» у вигляді збережених пам'яток. Під час прогулянки єврейським кварталом варто побачити всі сім синагог. Вони відмічені на туристичних картах, тому визначні місця Казімежу знайти доволі легко. До речі, саме тут знімали легендарний фільм "Список Шиндлера" про гетто, євреїв та власника фабрики Оскара Шиндлера.

Майстерня і музей вітражів

Це найстаріша установа такого типу, що діє в Польщі. У музеї туристи можуть милуватися виставковим простором і дивитися на процес вітражу. Завод також пропонує відвідувачам майстер-класи, під час яких учасники отримують всі необхідні матеріали і виконують вітраж під керівництвом фахівця. Потім роботу можна привезти додому як унікальний сувенір з Кракова.

Ойцовський Національний парк

Всього в 16 кілометрах від Кракова розташований Ойцовський Національний парк. Парк приваблює туристів, як своїми маршрутами, так і двома замками. Парк був створений в 1956 році і за мірками Національних парків вважається найменшим у Польщі, всього 22 квадратних кілометрів. Ойцовський національний парк - це 12-кілометровий фрагмент долини річки Пронднік з безліччю вапнякових скель казкових форм різної величини, з печерами і старовинними п'ястівськими замками.

Що подивитися в Кракові взимку?

Зимовий пейзаж створює неповторну атмосферу міста, а широкий спектр культурних і рекреаційних заходів потішать як старших, так і молодших туристів. Ринкова площа Кракова перетворюється на зимову казку ще з листопада. Міський різдвяний ринок - це свято для любителів місцевих традицій та звичаїв. У кіосках продаються різдвяні прикраси, одяг і галантерею з натуральної вовни або шкіри.

Час в Кракові

При плануванні поїздки до Польщі варто пам'ятати, що різниця в часі Києва і Кракова складає 1 годину. Часовой пояс Києва: UTC/GMT +2 час. Часовой пояс Кракова: UTC/GMT +1 час.

Погода в Кракові

Краків знаходиться на перетині кількох географічних регіонів, тому клімат, що переважає тут є помірно холодним. Річна температура в середньому становить плюс 8°С. В зимові місяці середньодобова температура становить близько мінус 3°С. Тому, якщо ви збираєтеся в Краків взимку, не варто боятися сильних морозів.

Влітку в Кракові досить тепло. Найспекотнішими місяцями є липень і серпень. У липні середньодобова температура повітря становить 19°С, а в серпні 18,5°С.

Досить часто випадають опади. В середньому тут щорічно випадає 678 мм опадів і снігу. Найбільше в червні (97 мм), а найменше в лютому (29 мм).

Цікавим і характерним явищем даного міста є різниця температур між районами. Вночі температура на півдні міста вища, ніж на півночі, не зважаючи на відсутність різниці у висоті цих районів міста. Великою проблемою Кракова, а точніше його мешканців, є смог. Особливо взимку він накопичується густим шаром над містом, роблячи повітря надзвичайно брудним.

Краків як магніт притягає туристів зі всього світу і дає практично необмежені можливості добре провести вільний час, оскільки має велику кількість визначних місць. Великою популярністю користується аквапарк Кракова, котрий вважається, одним із найбільших у Східній Європі. Озброївшись путівником по Кракову або замовивши собі екскурсію Ви зможете поринути у неперевершену атмосферу Старого Кракова. А різноманітні рекомендації та відгуки допоможуть із вибором місця проживання та харчування. Охочим відправитися на шопінг рекомендуємо Краківську Галерею, котра знаходиться біля залізничного вокзалу і нараховує близько 270 торгових відділів.

Хорошим рішенням перед поїздкою до Кракова, безумовно, буде попереднє бронювання проживання. Хоча в Кракові є багато елегантних готелів або дешевших хостелів, але іноді попит туристів настільки великий, що важко знайти відповідне житло.