Як студенту в Польщі прожити місяць і не очистити свою банківську карту до нуля? Вартість проживання та харчування для студентів в Польщі

Вступ до ВНЗ Польщі є прекрасною можливістю для українських студентів отримати якісну освіту та європейський диплом. Проте навчання в іншій країні та перебування далеко від батьків є першим кроком в доросле життя та серйозним випробуванням. Саме тому, перед вибором омріяного вишу випускники та їх батьки часто цікавляться вартістю проживання та харчування. Тож, з'ясуємо, який бюджет потрібно мати, аби забезпечити собі проживання, харчування та проїзд?

Проживання в Польщі для студента

Бюджетним варіантом отримати «дах над головою» є проживання в гуртожитку. Як правило, в гуртожитках є 2, 3 або 4-особові кімнати, розташовані за коридорною або блоковою системами. У випадку коридорної системи сан вузол знаходиться на коридорі, у випадку блокової – дві кімнати мають спільну ванну кімнату та туалет. Гуртожитки обладнані пральнями з автоматичними пральними машинами, сушарками, загальною кухнею на кожному поверсі, мають безпровідний інтернет. В кімнатах є ліжка, постіль, стіл, стільці, шафа, полиці для книжок, холодильник. Місячна вартість проживання в гуртожитку складає близько 300-600 zł., включно з комунальними послугами.

Звичайно, можна розраховувати в гуртожитку і на одномісну кімнату, але тоді ціна буде бл.670-800 zł/міс.

Типові умови проживання в гуртожитку

 

Проте не кожен університет має гуртожиток і не кожен готовий поділяти з кимось свій власний простір. В таких випадках є можливість оренди окремої кімнати в квартирі, орієнтовна вартість якої наведена в таблиці.

Ті, хто не уявляє собі життя із співмешканцями, або пари, котрі хочуть жити окремо, як правило, орендують квартири-студії, вартість яких наступна:

Місто Середня вартість оренди кімнати в квартирі Середня вартість оренди однокімнатної квартири-студії
Варшава 760 zł. 1530 zł.
Вроцлав 680 zł. 1300 zł.
Краків 600 zł. 1270 zł.
Познань 600 zł. 1040 zł.
Гданськ 600 zł. 1310 zł.
Ольштин 590 zł. 1000 zł.
Лодзь 550 zł. 1060 zł.
Люблін 450 zł. 1190 zł.
Катовіце 430 zł. 1140 zł.

Ціни в таблиці включають частину комунальних послуг (водопостачання та опалення), котрі оплачуються до адміністрації, але до них ще варто додати оплати за послуги електропостачання та інтернет, в середньому 20-30 zł./міс.

При проживанні в гуртожитку або в квартирі часто вимагають оплату залогової суми (кауції). Як правило, вона дорівнює місячній вартості проживання в гуртожитку або оренди квартири.

Популярними безкоштовними сервісами для пошуку квартири є Gumtree, olx.pl, gratka.pl або групи на Facebooku. При цьому, якщо не вдасться самостійно знайти кімнату або квартиру, то доведеться скористатися послугами ріелтора, а це ще 50-100% від вартості кімнати або квартири.

Витрати на харчування

Певно, на харчування припадає найбільша кількість видатків сучасного студента. Якщо студент має вільний час, здібності та любить готувати дома, його витрати на харчування будуть бл. 500 zł./міс.

Найдешевшими продуктовими магазинами в Польщі є Auchan, Lidl, Biedronka, Carrefour, Stokrotka. Корисним може бути блог Przepisy-Studenckie.blogspot.com, в якому можна знайти багато бюджетних рецептів.

Якщо ж студент обирає харчування в університетських столовах або так званих Barach mlecznych ціни будуть наступними: сніданок - 8-10 zł, обід -12-14 zł, вечеря - 8-10 zł.

Вартість проїзду в Польщі для студентів

Система громадського транспорту в Польщі знаходиться на досить високому рівні, важливою перевагою якого є рух згідно розкладу, котрий можна знайти на зупинках громадського транспорту. Чудовим помічником знайти оптимальну трасу під'їзду громадським транспортом, з врахуванням пересадок, об'їздів і тому подібне є програма JakDojade.

 

Всі студенти Польщі можуть розраховувати на 50 % знижку на всі громадські види транспорту. При цьому існують місячні та семестрові карти на проїзд. Витрати на проїзд будуть залежати від міста в якому навчається студент. Вартість місячного студентського проїзного в Кракові коштує 47 zł., у Варшаві – 55 zł., у Любліні – 46 zł., у Лодзі – 45 zł., у Вроцлаві – 49 zł., у Катовіце – 61 zł. Студентський проїзний (міську карту на проїзд) можна придбати лише за умови наявності карти студента.

Крім громадського транспорту можна також користуватися послугами таксі. Вартість проїзду за 1 км в денний час складає від 1,5- 3 zł.

Якщо студент не досяг 26-річного віку він також може розраховувати на знижку від 10-50% на поїздки у залізничному транспорті.

Інші витрати

  • витрати на послуги мобільного зв'язку – в середньому 40 zł./міс.;
  • книжки – до 150 zł за семестр;
  • канцелярія – бл.30 zł за семестр;
  • витрати на одяг – 50-100 zł./міс.;
  • консультація терапевта – 80-150 zł., консультація стоматолога – 50-100 zł.;
  • перукарські послуги – 17-55 zł.;
  • білет до кінотеатру – 12-20 zł.;
  • обід у ресторані – 12-30 zł.;
  • місячний абонемент до тренажерної зали – 80-160 zł.