Медична освіта в Польщі

Випускники шкіл, омріяною спеціальністю яких є лікарська справа, при виборі навчального закладу, все частіше задумуються про перспективи працевлаштування і гідну оплату праці, а не просто про вступ до ВНЗ заради диплому як такого. Саме тому медичні університети Польщі користуються великою популярністю серед абітурієнтів, оскільки відкривають для іноземців, в тому числі й для українців чудові можливості отримати якісну освіту за доступними цінами (в порівнянні з цінами інших країн Європи). Крім того, навчання в польських вузах має ряд переваг, а саме велику кількість практичних занять, сучасно обладнанні лабораторії, професійний викладацький склад, практики в Європі та можливість отримати роботу за кордоном.

Нижче розглянемо особливості отримання медичної освіти в Польщі. Медичні спеціальності можна поділити на молодший, середній і старший медичний персонал. Навчатися можна, як польською, так і англійською мовами. Українцям вступити до медичного вузу Польщі можна як на безкоштовне навчання (на основі Карти поляка, при цьому склавши відповідні екзамени) або на правах іноземця на платне навчання.

Першим етапом на шляху до медичної кар'єри є закінчення навчання в медичному вузі або коледжі.

Медичні коледжі в Польщі (молодший медичний персонал)

Для отримання наступних спеціальностей: асистента стоматолога, техніка медичної стерилізації, техніка-ортопеда, техніка-масажиста, медичного опікуна тощо достатнього базової професійної освіти, тобто закінчення медичного технікуму або коледжу (наприклад, Zespół Szkół Medycznych im. Janusza Korczaka w Prudniku, Technikum Medyczne Medica w Stargardzie і т.д.). Для українців навчання в медичних коледжах безкоштовне.

Середній медичний персонал

Для навчальних напрямів, таких як медсестра, медичний аналітик, косметолог, дієтолог, фізіотерапевт не обов’язково навчатися в медичному вузі, а можна вступити до багатопрофільного державного або приватного ВНЗ, котрий має освітні програми даного напрямку.

Старший медичний персонал

Навчання на спеціальностях, котрі відносяться до старшого медичного персоналу: лікувальна справа, стоматологія та фармація не поділяється на бакалаврат і магістратуру, а являє собою єдине магістерське навчання, яке триває шість років, після цього йде ординатура. Тим, хто вже отримав вищу медичну освіту в Україні і хоче закінчити медичну ординатуру за кордоном, обов’язково потрібно буде нострифікувати свій диплом.

Медична освіта в Польщі дозволяє студентам отримати загальні знання про медицину. Під час навчання проводяться заняття з анатомії, фізіології, хімії, біофізики, біології, ембріології, генетики, фармакології та імунології. Студентів навчають основам клінічних наук (педіатрії, першій допомозі, особливостям догляду за хворими), історії медицини, історії філософії, медичній етиці. Пізніше вводяться предмети по хірургії, радіології, офтальмології, психіатрії, неврології, нейрохірургії, медицині катастроф, медицині праці, ортопедії, кардіології і т.д. Навчальний план також включає в себе численні практики.

Після успішного завершення мед освіти в Польщі та отримання ступеня доктора медицини, випускники повинні отримати дозвіл на медичну практику. Після його отримання випускники зобов'язані пройти 13-місячне стажування в медичному закладі.

Підсумковим етапом стажування є здача державного медичного іспиту (так званий LEP). Форма іспиту - тест множинного вибору, що складається з 200 завдань. На виконання тесту лікарям-стажистам дається 4 години.

Позитивний результат по іспиту дає можливість отримати право на лікарську практику.

Для того, аби розпочати спеціалізоване навчання, слід заповнити заяву про відкриття лікарської практики у Велькопольському Центрі Громадської Охорони Здоров'я і пройти співбесіду. За умови отримання позитивного результату співбесіди, кандидата вносять до рейтингового списку лікарів, допущених до різних спеціалізацій інтернатури, в залежності від наданого в році ліміту місць. Лікар має три місяці, щоб почати навчання. Залежно від спеціалізації навчання триває від 2-х до 6-ти років.

Нині можна спеціалізуватися в 28 спеціалізованих областях:
 •  алергологія
 •  ангіологія
 •  бальнеологія і фізикальній медицина
 •  судинна хірургія
 •  хірургія легенів (пульмонологія)
 •  діабетологія
 •  ендокринологія
 •  клінічна фармакологія
 •  гастроентерологія
 •  геріатрія
 •  онкологічна гінекологія
 •  гематологія
 •  гіпертонія
 •  клінічна імунологія
 •  дитяча кардіологія
 •  паліативна медицина
 •  спортивна медицина
 •  нефрологія
 •  неврологія
 •  онкологія і дитяча гематологія
 •  оториноларингологія
 •  ревматологія
 •  сексологія
 •  клінічна токсикологія
 •  клінічна трансплантологія
 •  дитяча урологія

Згідно з рейтингом Perspektywy 2018 найкращими мед університетами Польщі є:

 1. Collegium Medicum при Ягелонському Університеті (Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego)
 2. Гданський Медичний Університет (Gdański Uniwersytet Medyczny)
 3. Варшавський Медичний Університет (Warszawski Uniwersytet Medyczny)
 4. Медичний Університет ім. Сілезьких Пястов у Вроцлаві (Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu)
 5. Медичний Університет в Лодзі (Uniwersytet Medyczny w Łodzi)
 6. Медичний Університет ім. К. Марцинковського у Познані (Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu)
 7. Медичний Університет у Любліні (Uniwersytet Medyczny w Lublinie)
 8. Сілезький Медичний Університет (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach)
 9. Поморський Медичний Університет (Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie)
 10. Медичний Університет в Білостоці (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku)
 11. Collegium Medicum у Бидгощі (Collegium Medicum UMK im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy)

Умови вступу на навчання в мед вузи Польщі час від часу змінюється, а вартість коливається від 30 000-50 000 злотих в рік. Наприклад, в Гданському Медичному Університеті вартість навчання на факультеті лікарська справа становить 32 000 PLN/рік, в Білостоцькому Медичному Університеті – 33 185 PLN/рік, в Сілезькому Медичному Університеті – 33 500 PLN/рік, в Лодзинському Медичному Університеті – 28 000 PLN/рік, у Вроцлавському Медичному Університеті – 42 500 PLN/рік, у Варшавському Медичному Університеті – 26 000 PLN/рік, у Люблінському Медичному Університеті – 49 780 PLN/рік.

Сертифікована агенція Slavic Languages Center допомагає зі вступом до медичних навчальних закладів Польщі. Тож, якщо маєте намір навчатися лікарській справі саме в Польщі, звертайтесь до нас. Ми допоможемо втілити Ваші мрії в реальність.