Безкоштовна освіта в Польщі

Безкоштовна освіта в Польщі – це реально!

У 2017 р. була реформована система освіти Польщі, реалізація головних завдань реформи запланована на 2019 – 2024 рр. Прокоментувати зміни законодавства, нові можливості і перспективи навчання в Польщі для українських студентів ми попросили директора найкращої освітньої агенції Slavic Languages Center, сертифікованої Освітнім Фондом «Perspektywy», Магдалену Грігор'єв.

- Пані Магдалено, прошу Вас пояснити мету реформування вищої освіти.

1 вересня набрав чинності Закон «Про вищу освіту і науку», а також основні нормативно-правові акти, про введення в дію цього Закону. Це комплексна реформа вищої освіти, що передбачає серйозні зміни, в тому числі у роботі університетів, їхньому фінансуванні та академічній кар’єрі.

- Які нововведення запроваджує уряд в системі вищої освіти Польщі?

Першою важливою зміною є класифікація напрямків в університетах за науковою категорією. Наразі, встановлено 5 категорій: A+, A, B+, B, C. Всі напрямки у кожному університеті будуть оцінені за цією шкалою. На цій основі Закон впроваджує поділ університетів (державних і приватних) на академічні та професійні.

Академічний університет повинен мати хоча б один напрямок з науковою категорією A+, A чи B+ (тобто найвищі оцінки). Лише такі вищі навчальні заклади зможуть проводити навчання аспірантів в докторантурі.

З іншого боку професійні університети отримали можливість проводити курси і тренінги, що дають учасникам можливість отримати рівень кваліфікації 5 Polskiej Ramy Kwalifikacyjnej (Польська система кваліфікацій). А це означає, що університет може запропонувати вступникам більш короткі цикли навчання, ніж навчання на бакалавраті (зараз навчання триває 3 роки). Тепер студент може здобути освіту вище середньої (після складення матури), і нижче, ніж ступінь бакалавр – що можливе у багатьох країнах. До цього часу такої опціі у Польщі не було.

Закон встановлює вимоги до використання слів у назвах вищих навчальних закладів: університет, політехні&#