Безкоштовна освіта в Польщі – це реально!

У 2017 р. була реформована система освіти Польщі, реалізація головних завдань реформи запланована на 2019 – 2024 рр. Прокоментувати зміни законодавства, нові можливості і перспективи навчання в Польщі для українських студентів ми попросили директора найкращої освітньої агенції Slavic Languages Center, сертифікованої Освітнім Фондом «Perspektywy», Магдалену Грігор'єв.

- Пані Магдалено, прошу Вас пояснити мету реформування вищої освіти.

1 вересня набрав чинності Закон «Про вищу освіту і науку», а також основні нормативно-правові акти, про введення в дію цього Закону. Це комплексна реформа вищої освіти, що передбачає серйозні зміни, в тому числі у роботі університетів, їхньому фінансуванні та академічній кар’єрі.

- Які нововведення запроваджує уряд в системі вищої освіти Польщі?

Першою важливою зміною є класифікація напрямків в університетах за науковою категорією. Наразі, встановлено 5 категорій: A+, A, B+, B, C. Всі напрямки у кожному університеті будуть оцінені за цією шкалою. На цій основі Закон впроваджує поділ університетів (державних і приватних) на академічні та професійні.

Академічний університет повинен мати хоча б один напрямок з науковою категорією A+, A чи B+ (тобто найвищі оцінки). Лише такі вищі навчальні заклади зможуть проводити навчання аспірантів в докторантурі.

З іншого боку професійні університети отримали можливість проводити курси і тренінги, що дають учасникам можливість отримати рівень кваліфікації 5 Polskiej Ramy Kwalifikacyjnej (Польська система кваліфікацій). А це означає, що університет може запропонувати вступникам більш короткі цикли навчання, ніж навчання на бакалавраті (зараз навчання триває 3 роки). Тепер студент може здобути освіту вище середньої (після складення матури), і нижче, ніж ступінь бакалавр – що можливе у багатьох країнах. До цього часу такої опціі у Польщі не було.

Закон встановлює вимоги до використання слів у назвах вищих навчальних закладів: університет, політехніка, академія. Це також, опосередковано, залежить від отриманих ВНЗ наукових категорій з напрямків.

Проте, перехідні положення передбачають, що теперішні назви університетів не зміняться, навіть, якщо установи не відповідатимуть встановленим вимогам. Це тимчасовий захід, з метою врегулювання номенклатури університетів.

Тривалість заочної форми навчання буде продовжено.

Після реформи не зміниться система фінансової підтримки студентів, знижки на громадський транспорт для студентів залишаються.

Закон також не передбачає додаткових оплат за навчання на денній формі у державних вузах. Проте, встановлені санкції для університетів,які порушуватимуть права студентів.

- Які передбачені зміни для вступу студентів поляків та іноземців, що вступають на умовах як для громадян Польщі?

Зарахування на навчання поляків відбувається за результатами складених екзаменів ЗНО (так звана matury), але вуз може зробити додатковий вступний екзамен. Загальний бал для зарахування в університет, в такому разі, формується так: не менше 50% загального балу становитиме оцінка с egzamin maturalny, оцінка вступного екзамену може складати до 50% від загальної оцінки.

Розпочавши вступну кампанію, університет зобов’язаний надати повний перелік послуг та суми внесків, які повинен сплачувати студент під час навчання. Вуз, який буде змінювати розмір плати за навчання у період навчання, буде притягнений до відповідальності. Це дуже важлива зміна – ми матимемо впевненість, що через кілька років плата за навчання нашої дитини не збільшиться.

Тривалість навчання на заочній формі буде подовжено, у порівнянні зі стаціонаром – один семестр, при навчанні на бакалавраті і магістратурі; два семестри – при навчанні на неподільному магістерському навчанні (studiach jednolitych magisterskich).

Закон зберігає 50% знижки для студентів: проїзд в громадському транспорті, систему матеріальної допомоги.

- Чи змінилися умови вступу іноземних громадян до польських університетів?

Всі зміни, які стосуються іноземців, врегульовані Розділом 8 Закону «Про вищу освіту і науку». Найголовніша новела – можливість безкоштовного навчання у державних вузах польською мовою, за умови складення екзамену з польської мови мінімум на рівні С1 державній комісії - Państwowa Komisja Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego. Поки невідомо, за яких додаткових умов зараховуватимуть таких студентів, але, на мою думку, умови будуть такі як і для власників Карти Поляка (на основі конкурсу). Всі нюанси повинні бути відомі у січні 2019 р.

Іншою важливою зміною, є можливість одержання стипендії за успіхи у навчанні, чого раніше не було у державних вузах.

По-третє, я вже згадувала про це, оплата за навчання встановлюватиметься на весь період навчання і не підвищуватиметься для студента.

Також, випускники-іноземці зі ступенем бакалавр зможуть отримати сертифікат Państwowej Komisji Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego рівня С1, без здачі екзамену і вступити до безкоштовної магістратури.

- Як Ви гадаєте, чи не буде складно здати екзамен з польської мови на такому високому рівні?

Звичайно, екзамен складний. Тому майбутнім студентам потрібно починати вчити мову, як мінімум в 10 класі. Slavic Languages Center, зі свого боку, організує курси підготовки до здачі державного екзамену на такому рівні. А якщо хтось не встигне вивчити польську мову до виїзду на навчання на бакалавраті, він може підучити мову під час навчання в Польщі і отримавши державний сертифікат, вступити до безкоштовної магістратури.

- Чи стосуються ці зміни українських школярів, які виїжджають навчатися у польські ліцеї й технікуми?

Так, Ви маєте рацію. Найбільше виграють від реформи вищої освіти діти, які вступають до польських ліцеїв і технікумів після 9 класу.

Наразі, ця форма освіти для українських школярів, користується щороку більшою популярністю у нашому центрі. Батьків приваблює якісна, безкоштовна освіта, дофінансування проживання і харчування дитини у межах 65 EUR/місяць, а також хороші умови проживання під наглядом досвідчених вихователів і педагогів.

Після здобуття середньої освіти, випускники ліцеїв і технікумів зможуть отримати сертифікат Państwowej Komisji Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego рівня B1, без здачі екзамену. А наявність високих оцінок дозволить розпочати безкоштовне навчання у кращих державних вузах Польщі.

- Дякуємо Вам, за професійний коментар та роз’яснення у цій складній, але цікавій темі і бажаємо, щоб Ваші студенти частіше радували своїми успіхами й цікавими новинами з Польщі!